BRUBECK WORLD | XLIV Wyprawa Polarna Uniwerystetu Mikołaja Kopernika na Spitsbergen
16536
post-template-default,single,single-post,postid-16536,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

XLIV Wyprawa Polarna Uniwerystetu Mikołaja Kopernika na Spitsbergen

XLIV Wyprawa Polarna Uniwerystetu Mikołaja Kopernika na Spitsbergen

Czas trwania: lipiec-wrzesień 2017

Miejsce: Spitsbergen/ Svalbard/ Morze Arktyczne/ Norwegia

Uczestnicy: zespół badawczy Stacji Polarnej UMK – Kaffioyra – Spitsbergen

Zespół badaczy złożony z naukowców Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu powrócił niedawno z kolejnej wyprawy polarnej na Spitsbergen. Stacja Polarna UMK – Kaffioyra – Spitsbergen/Centrum Badań Polarnych jest bazą, z której badacze podczas kilkumiesięcznej wyprawy wybierają się na obserwacje meteorologiczne, pomiary geologiczne lodowców oraz obserwacje arktycznej przyrody. W tych surowych warunkach zespół testował również najcieplejszą bieliznę termoaktywną z wełny z merynosów australijskich EXTREME WOOL. Zajrzyjcie koniecznie na profil stacji polarnej naszych naukowców na Facebooku, by zobaczyć piękne zdjęcia i przeczytać obszerną relację z wyprawy!

Tomasz Grajewski, uczestnik wyprawy:

Svalbard to archipelag wysp będący pod zwierzchnictwem Norwegii, usytuowany na Oceanie Arktycznym. Znajduje się on 800 km na północ od Norwegii oraz 1100 km na południe od Bieguna Północnego. Największa wyspa archipelagu to – Spitsbergen, pozostałe większe wyspy to Nordauslandet, Edgøya, Barentsøya, Kvitøya oraz Bjørnøya.

Jak się dostać do naszej Stacji Polarnej? Dwa tygodnie przed naszym przybyciem na Svalbard, z portu w Gdyni wyrusza statek Horyzont II. Statek transportuje nasze rzeczy z Polski. W Longyearbyen wsiadamy na statek i płyniemy na północ. Następnie załoga statku rozładowuje przez kilka godziny nasze rzeczy, które później musimy przenieść z plaży do Stacji. Gdy przypłynęliśmy na Kaffiøyrę to w pobliżu Stacji kręcił się niedźwiedź polarny. Co chwilę wchodząc do garażu, który musiał sobie wcześniej „otworzyć”. Gdy zauważył na horyzoncie wielki statek postanowił oddalić się w kierunku północy.

 

Badania podczas wyprawy:

Badania – pomiar ablacji lodowców. Pomiar ablacji lodowców Waldemara i Ireny odbywał się w 5 dniowym przedziale czasowym. Na lodowcu Waldemara zainstalowanych jest 21 tyczek ablacyjnych a na lodowcu Ireny 9. Taka sieć tyczek daje informacje odnośnie ablacji lodowca w skali przestrzennej, można odnieść ablację do wysokości nad poziomem terenu.

Badania – odpływ z rzeki lodowcowej. Pomiary odpływu rzeki Waldemara wykonano przy pomocy młynka hydrometrycznego, w kilkudniowym odstępie czasowym. Prędkość punktową wody badano w kilku pionach pomiarowych prostopadłych do kierunku płynięcia rzeki.

Badania – pomiary geomorfologiczne i sedymentologiczne.

Badania – mapowanie dronem.

Badania – obserwacje meteorologiczne.

Inne ciekawe zajęcia: pozyskiwanie lodu z lodowca. W trakcie cielenia się lodowca Aavatsmarka bryły lodu są wyrzucane na brzeg. Zbieramy je, tniemy na mniejsze kawałki, następnie transportujemy do Stacji, gdzie topimy je uzyskując krystalicznie czystą wodę do picia.

Podczas tegorocznej wyprawy testowaliśmy komplety odzieży termoaktywnej z kolekcji Extreme Wool.  Odzież była niezastąpiona w trakcie naszej wyprawy. Tegoroczne lato było bardzo chłodne, wietrzne i deszczowe. Dzięki odpowiedniej pierwszej warstwie ubrania nie odczuwaliśmy zimna w trakcie pomiarów i badań terenowych. Każdy z nas miał już do czynienia z tego typu odzieżą, ale to dzięki BRUBECKOWI mieliśmy okazję poczuć na własnej skórze, co to znaczy prawdziwy komfort i ciepło w terenie. W trakcie użytkowania odzieży zgodnie potwierdziliśmy to jak ważny jest odpowiedni ubiór w trudnych warunkach klimatycznych. Produkty BRUBECK niewątpliwie nadają się do użytku na Spitsbergenie. Z pewnością bielizna ta będzie nam służyła również na kolejnych wyprawach!

Więcej informacji:

www.hahut.umk.pl

www.stacja.arktyka.com

 

Przygotował: Tomasz Grajewski

Zdjęcia: Zespół badawczy Stacji Polarnej UMK – Kaffioyra – Spitsbergen

 

 

 

 

PRODUKTY BRUBECK NA WYPRAWIE:

BLUZA EXTREME WOOL >>

SPODNIE EXTREME WOOL >>